Miért éppen a súly a döntő szempont?
Meglepő lehet, de a biztonsági gyerekülés választásánál a súly és a súlyhatár a legfontosabb választási szempont. Ez egyébként logikus, hiszen a gyerek (baba) súlyával inkább lehet számolni, míg minden más mérete rendkívül nagy szórást mutathat. Egy 6-7 kislány lehet, hogy 114-120 centis és 18-20 kiló, egy masszívabb hétéves kisfiú azonban akár 125-130 centis is lehet és 30-32 kiló. Különösen nagy a különbség 9-10 éves korukra. Ezért használjuk a súlyokat.
De nézzük a súlyhatárokat: amíg a baba nem éri el a 13 kilós súlyt addig babahordozóban (mózesben, mely a 3:1-ben vagy a 4:1-ben babakocsik egyik tartozéka) kell szállítani. Azért, hogy kényelmesen tudjon feküdni, gyakori, hogy szűkítő betétet kell használj az elején. Fontos, hogy a babahordót mindig menetiránnyal szemben kell bekötnöd.
Léteznek 0-18 kilogrammos súlyig használható autósülések is és vehetsz olyat is amelyik 0-25 kilogrammig jó. Ezek előnye, hogy együtt nőnek a babáddal, sokkal tovább szolgálják, hátrányuk, hogy az elején kényelmetlenebbek picit, még akkor is, ha több ponton dönthetők.
Ha a baba/gyerek több mint 9 kilós (ezt körülbelül egy éves korára éri el) több ülésből is választhatsz: a 9-18, a 9-25 és a 9-36 kilós kategóriából. Ha szeretnéd még nagyobb kényelemben tudni akkor 15 kiló körül válthatsz 15-36 kilósra.
A gyerek utolsó ülése az ülésmagasító lesz: akkor kell, amikor a gyerek már kinőtte az üléseket, de még nincs 150 centiméteres. Gondot okozhat, hogy először túl magasan van a biztonsági öv: egy tönkölypárnát tegyél a popsija alá. A tönkölypárna nem csak egészséges, kényelmes, hanem hasznos is, megemeli őt és az öv jó helyen halad át a testén.
További választási szempontok
Bár elsőre minden ülés ugyanolyannak tűnik, valójában rengeteg különbség van közöttük. A legfontosabb az, hogy kötöd be. Ha az autód ISOFIX-es (a 8-9 évnél fiatalabbak közül majdnem mind ilyen, de van, hogy idősebb autó is ISOFIX-es, nézd meg az üléseknél) akkor mindenképp ilyen ülést válassz, mert azt az autó alvázához rögzíted, biztonságosabb, mint a biztonsági öv.
Választási szempont lehet a kényelem, ezért mi azt javasoljuk, hogy mindenképpen próbáld ki a kinézett gyerekülést: ez tényleg nem az a termék, amire csak ráböksz a neten és megrendeled.
Lehet szempont a stílus is: egy kislánynak inkább egy lányos, egy fiúnak egy fiús ülés vagy ülésmagasító jár, egy életkor felett ez nem mindegy.
Az ülésmagasítóra külön ki kell térnünk. A hatályos KRESZ szabályok szerint a gyerek már utazhat ebben ülve elöl is (egyébként ez minden kisgyerek álma) arra viszont készülj, hogy az ülésmagasító az első üléseknél biztosan nem elég. Érdemes megemelni – például egy szuper tönkölypárnával – őt különben elképzelhető, hogy a nyak magasságában megy át a biztonsági öv, ami kényelmetlen és egy balesetnél veszélyes is lehet.
Amikor elhagyhatod a gyerekülést
Ha hátul utazik akkor 135, ha elöl akkor 150 centi magasság után elhagyhatod, akkor már elég, ha a biztonsági övvel véded őt. Vannak egyedi esetek is: nem kötelező veterán autóban, taxiban, ha nincs, vagy akkor sem, ha megrongálódott a tartója: ez utóbbi esetben csak átmenetileg, míg megjavíttatod. Ne feledd, hogy kötelező és egyben életmentő lehet: mindig használd, védd meg a gyerekedet a bajtól.