Honnan tudod, hogy érzékeny a bőre?
Tudjuk, hogy mindig minden esetben a legjobbat szeretnénk adni a babának, ezért ahogy picit piros a popsija, a combja, az arca azonnal arra gondolsz, hogy fájhat neki és érzékeny a bőre: pedig ez nem feltétlen van így. Persze, oda kell figyelned, különösen akkor, ha bizonyos anyagokkal érintkezik és utána tapasztalod ezeket.
A fürdés kritikus pont: ha a szappanozás után piros, kiütéses, irritált lesz a bőre akkor azonnal másik szappanra kell váltanod. Ha valamilyen testápoló után kezdődnek ezek a tünetek, szintén, és arra is figyelj, ha törölközés, vagy a ruha felvétele után jelentkezik: ebben az esetben a ruha anyaga vagy a színezékek okozhatják.
Aranyszabály, hogy alapvetően nincs ok az aggodalomra, ha a babád bőre picit piros: akkor igen, ha rendszeresen, kifejezetten egy bizonyos napi rutin után látsz bőrpírt, esetleg pattanásokat vagy bármilyen bőrelváltozást. Mivel a babatermékeket alapvetően hipoallergénra tervezik és különösen odafigyelnek a gyártásukkor, ha mégis valamilyen bőrelváltozást tapasztalsz, az nagy eséllyel azt jelzi érzékeny a baba bőre.
Érzékeny a bőre: így pelenkázd!
A legtöbb hagyományos pelenkát biztonságos, és kiterjedt tesztelésnek vetik alá, azonban olyan színezékeket és illatanyagokat tartalmazhatnak, amelyek – ha belegondolsz akár évekig - a nap 24 órájában érintkeznek a baba érzékeny bőrével. Egyes pelenkamárkák ráadásul üzleti titokként kezelhetik az illatanyagokat, és még csak nem is adnak listát a felhasznált vegyi anyagokról.
Ha azt veszed észre, hogy a baba bőrének nem tetszik a pelenka, először cseréld gyakrabban: vannak, akik szerint egy pisi nem ok a pelenkacserére ám az érzékeny bőrű babádnak kínszenvedés, főleg, ha maga a pelenka sem tökéletes számára.
Ha nem változik a helyzet, fontold meg a kifejezetten érzékeny bőrű babák számára kifejlesztett pelenkát. Bár minimális irritáló anyag, illat, összetevő az ilyen pelusokban is van tény, hogy a gyártó nagyobb erőfeszítéseket tett arra, hogy minimalizálja ezt.
Így előzd meg a pelenkakiütést
Van néhány trükk, amivel még segítheted az érzékeny bőrű baba(popsi) tehermentesítését.
- Azonnal cseréld a pelust, ahogy az bepiszkolódott. Mindegy, hogy a pici vagy a nagydolga került bele (és az is, hogy mennyi) ne csípje, irritálja őt.
- Tarts pelus szünetet, azaz néha, amikor biztos vagy abban, hogy végzett és nem érhet baleset, kicsit hagyd a bőrét szellőzni és megszáradni.
- Használj (ha kell akkor indokolatlanul soknak tűnő) kenőcsöt, érzékeny bőrre.
- Az is lehet, hogy nem is a pelenka a bűnös. Az ételallergiák is okozhatnak érzékenységet, a babatörlő kendőkre is érdemes figyelni, és akár a krémek is okozhatnak efféle jeleket. Próbáld meg egyesével kiiktatni a lehetséges okokat hátha rájössz a gondra.
Ezt teheted még az érzékeny bőr ellen: ruhák és a mágikus nyálkendő
Ha érzékeny bőr, akkor popsi, és combok – gondolják sokan – de mint írtuk, ha érzékeny a bőre akkor bárhol lehet irritált. Használj extra szenzitív ruhákat, és a nyálkendő is remek ötlet. Bár eredetileg azért készült, hogy segítse a fogzást és hogy megvédje őt a visszabüfizéstől, a bukástól, lehet, hogy ezek is (nem feltétlen szerettük volna leírni, de valójában a gyomrocskájukból visszakerült ital és étel) is okozhatnak kiütéseket a nyakon. A nyálkendő azért is jó mert ettől megvédi viszont nem fülled be alatta a nyaka, légáteresztő és vízhatlan anyagból készülnek. Az a jó bennük, hogy választhatsz vékony anyagból nyárra és vastagból is, ami akár télre lesz szuper, hisz megvédi a hidegtől is a nyakát (nyáron pedig a napfénytől).
Szerencsére, a babák bőre idővel megerősödik, nem feltétlen marad érzékeny, ám addig érdemes mindent megtenni, hogy enyhítsd a kellemetlenségeket.